Subay Nasıl Olunur?

Subay Nasıl Olunur?

Subay Nasıl Olunur? Subaylık için Gerekli Şartlar nelerdir? Türkiye’de en önemli mesleklerden biride Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev almaktır.İster Subay ister Çavuş olarak bir çok kademede görevler bulunur.Bu yazımız içersinde sizlere Subay Nasıl Olunur? Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? bunları açıklayacağız.

Subay Nasıl Olunur?

Bu Meslek gerçekten son derece Onurlu bir o kadarda güzel bir meslektir.Çünkü birçok kişi Üniversite okuyup bitirsede iş imkanı bulamıyor bu nedenle Bu mesleğe yönelebilirsiniz.Her mesleğin kendine göre zorlukları ve şartları var.Bakalım Subay olmak için ne gibi şartlar varmış hep birlikte görelim.

Subay Nasıl Olunur? Subaylık için Gerekli Şartlar nelerdir?

Subay Nasıl Olunur?

Öncelikle Ortaokulu bitirdikten sonra liseye başlamadan önce Askeri lise sınavlarına giriş yapmanız gerekmektedir.Subay olmak için en önemli unsur budur.Önce yazılı sınav ardındanda sağlık testi ve yüzyüze yapılacak testlerden başarıile geçmeniz lazım.Burada 5 yıl kadar eğitim alır ardındanda Harp Okuluna girişiniz sağlanır.

Askeri Lise Sınavlarına Kimler Girebilir?

Subay Olmak için gerekli şartlar nelerdir?

En fazla 16 yaşında, en az 13 yaşında olanlar
Aşağıdaki boy ve kilo şartlarına uymak; alt ile üst sınıflar belirlenmiş durumdadır.
13 yaşında olanlar; 140,5 cm/ 30 kg 171,5 cm/ 67,45 kg
14 yaşında olanlar; 146,5 cm/ 34,2 kg 178,5 cm/ 72,8 kg
15 yaşında olanlar; 152,5 cm/ 39,5 kg 182,5 cm/ 77,6 kg
16 yaşında olanlar; 158 cm/ 44,9 kg 185 cm/ 80,8 kg

Subay Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Her açıdan sağlam ve fiziksel görünüşü bakımından düzgün olmak, gereken sağlık koşullarına uymak (göğüs kafesinde şekil bozukluğu olmamak, vücudun herhangi yerinde dikkati çekecek kadar yara, yanık gibi izlerin olmaması, düz taban olmamak, işitme sorunu olmaması, renk körlüğü, görme bozukluğu olmaması vs. gibidir)

-Türkçeyi kusur olmadan konuşmak (dilinde kekemelik, pelteklik, tutukluk vb. olmamak)

-Okul bitirme derecesi (son beş yılın ortalaması) 75 olması gibi koşulları taşıyanlar sınav başvurusnda bulunabilir. Gereken koşullar hakkında ayrıntılı bilgi için Türk silahlı Kuvvetlerinin resmi internet sitesini takip edebilir yada bizzat gidip bilgi alabilirsiniz.

Yazılı sınavlar her yıl nisan ayında yapılmaktadır. İlköğretim düzeyinde sözel ve sayısal bölümlerden oluşan testler uygulanmaktadır. Yazılı sınav sonuçları, en yüksek puan alan adaydan başlanarak genel başarı sırasına konulur ve değerlendirme sonucunda çağrılacak aday sayısına bağlı olarak bir baraj puan belirlenmektedir.

Yazılı sınav için belirlenecek baraj puanını aşan adaylar, 2. seçim aşamasına katılmaya hak Kazanır. 2. seçim aşaması sağlık muayenesi, bedeni yeterlilik ve psikoteknik testleri, mülakat aşamalarından oluşmaktadır.

Lize Mezunları Subay Nasıl Olur?

Lise mezunları ya da başvurunun yapılacağı yıl liseden mezun olabilecek durumda olanlar subay olmak için deniz, kara ya da hava harp okuluna başvuruda bulunabilir Ancak meslek lisesi mezunları başvuramaz. Harp okuluna başvurmak için gerekli şartlar şöyledir;

-Harp okuluna başvurmak için öncelikle üniversite sınavına girmiş olmak ve kurumun kılavuzda belirteceği baraj puanı almış olmak gerekmektedir. (bu puan genelde 260-270 olmaktadır değişiklik gösterebilmektedir)

-En fazla 20 yaşında olabilirsiniz

-Kılavuzda belirtilecek olan boy-kilo sınırlarına uymak

-Gereken sağlık koşullarına uymak gerekiyor. Başvuru koşulları ile ilgili ayrıntılı bilgiye Türk silahlı kuvvetlerinin resmi internet sitesinden ulaşabilirsiniz.

Üniversite Mezunları Nasıl Subay olur?

Üniversiteden mezunsunuz fakat Subay olmak istiyorsunuz.Hiç geç kalmadınız.Subay olma şansınız halen var.

Sözleşmeli subay olmak için yazılı sınav, ön sağlık, fiziki kabiliyet ve yeterlilik testi ve mülakat aşamalarının hepsini başarıyla tamamlamak gerekiyor. Yaş sınırı lisans mezunları için 27, yüksek lisans mezunları için 32’dir.Genelde sözleşme için Subaylar Mayıs ve Temmuz ayındadır.

Subaylıkla ilgili konumuzu daha noktalıyoruz.Bu yazımız içersinde Subay nasıl olunur? Subay olmak için gerekli şartlar nelerdir? hepsi hakkında bilgiler verdik.Sizinde sorularınız varsa yorum kısmından sorabilirsiniz.Etiketler: Subay Nasıl Olunur? Subaylık için Gerekli Şartlar nelerdir?

BU YAZIYI PAYLAŞ

BENZER YAZILAR

En Çok Tercih Edilen Oyun Sitesi

Son zamanların popüler oyunu olan tas oyunu ve diğer favori oyunları donmadan oynamak isterseniz siz... Devamı

Facebook Sohbet Görüldü Yazısı Kaldırma

Facebook’ta sohbet ederken arkadaşlarınızla can sıkıcı durumlardan biri, kimine göre ise güzel bir ö... Devamı

Profilo Servisi İstanbul

Dünyaca ünlü beyaz eşya markası Profilo evlerinize modern ve sade bir hayatı sunar, aynı zaman'da in... Devamı


YORUMLAR (0) Onay Bekleyen (0)

Bu yazıya ait yorum bulunamadı. İlk yorumu siz yapın.

YORUM YAZ

guvenlik

Editörün Seçtikleri

Tırnak Güçlendirici Bakım

Tırnak Güçlendirici Bakım, Tırnaklarınızı daha güç...


Diyet Salata Önerileri

Diyet Salata Zayıflamak her kadının hayalidir ve ...


Flormar Makyaj Malzemesi Modelleri

Flormar Makyaj Malzemesi Modelleri


İmitasyon takı modelleri

İmitasyon takı modelleri


Kadınlar için yeni iğne oyaları ve yazma modelleri

Kadınlar için yeni iğne oyaları ve yazma modelleri...


Popüler Yazılar

Uzun Abiye Elbise Modelleri

Uzun abiye elbise modelleri her zaman daha zarif bir görüntü oluşturarak sizi daha uzun boylu gösterecek kapasiteye sahiptir.

Bepanthene Tüylenme Yapar Mı?

Bepanthene Tüylenme Yapar Mı?

Radyo Bankoda Çalan Şarkılar

Radyo Bankoda Çalan Şarkılar 2017 şarkılarını listeledik. Ve sizlerle paylaşıyoruz Eklemek istediğiniz olursa yorum olarak yazabilirsiniz.

Zayıflamanın Yolları

Zayıflamanın Yolları, Zayıflamanın Yolları nelerdir

Saç Aksesuarları

Saç Aksesuarları

LG G3 Şebeke Problemi imei Atma

LG G3 Şebeke Problemi imei Atma

Diyet Kahvaltı Tarifleri

Diyet Kahvaltı Tarifleri,Diyet Kahvaltı önerileri

Gelin Saç Modelleri

Düğünlerin vazgeçilmez görseli şüphesiz gelinlerdir. Gelinin giydiği gelinlik, ayakkabısı, aksesuarları, makyajı ve gelin başıdır. Her genç kızın haya...

Dalgalı Uzun Saç Modelleri

Dalgalı Uzun Saç Modelleri

Açık Saç Modelleri

Saçlarınızı sürekli toplayıp çıkıyorsanız ve bu durum sizi çok sıktıysa yazımızı mutlaka okumalısınız. Saçı sürekli toplamak saçın alın kısmının dökül...

Foto Galeri

Sayfalar

Son Yorumlar

escort fantazisi harika gerçekten

Bizim insanımız da zaten pek meraklı böyle fantezilere. Önemli olan artık biriyle beraber olmak değil biriyle nasıl beraber olmak olmuş. Devamında ise sıkıntılar peş peşe geliyor. Geçenlerde okuduğum ...

Hem kendileri kullanıyorlar hemde gençleri mahvediyorlar. Böylelerini direk asacaksın. Kim ne derse desin. Gençlerimizi de geçtim ufacık çocukların bile ağızlarında sigara eksik olmuyor. Kaldı ki uyuş...

Herkes için önemli cildimizle ilgili güzel ve anlaşılabilir yazı olmuş, keyifle okudum. Kampanyalı ürünler olduğunda bilgilendirilmek isterim.

Sonunda aradığım maske çeşidini buldum www.labellapremium.com

Soğan vs. benzeri ürünleri duymuştum ama cildi güzelleştirmek için un ve patatesin kullanıldığını ilk defa sizden duyuyorum teşekkür ederim.

Sivilce için önerilerinizi dikkatle okudum, teşekkür ederim http://aracmuayenerandevu-al.com

Ayrıca kilo alımında beslenmenin yanı sıra tiroid bezinin aktifliğide önemli rol oynamaktadır. Paylaşım için teşekkürler.

Site Hakkında

Bilgi Saati Sitemize Hosgeldiniz, Bizden İsteğiniz Olursa Dönüş Yapabilirsiniz. engellenmemiş oyunlar

Copyright © 2017 | Tüm Hakları Saklıdır. - www.bilgisaati.com